Приятели, представяме ви ревю на една нова примамка, която скоро ще внесем. Дотогава можете да се запознаете с първите впечатления за нея.
Материалът е любезно предоставен от Генади Алтънов.
Преди няколко месеца у мен попадна една нова примамка на Рапала, която бе представена на ICAST 2015. Разбира се, идеята беше да проверя дали тя е подходяща за нашите условия. Тестовата примамка носи името Ultra Light Pop. Както се подразбира от името, тя представлява малко поперче, което е разработено за риболов на повърхността на дребни хищни риби. Ultra Light Pop се явява братовчед на X-Rap Pop 7, като при него липсва атрактора (оперението) на задната тройка. На разположение на риболовците са 8 класически рапалски разцветки. Аз имах възможността да ловя по родните водоеми с цвят Lime Frog.
Според производителя дължината на Ultra Light Pop е 4 сантиметра, а теглото му – 3 грама.
При Ultra Light Pop е запазен специфичния профил на тялото и формата на пльокалката на X-Rap Pop 7.
На това рекламно видео, можете да разгледате каква е играта при класическо водене на поперчето:
Ето така пък изглежда Ultra Light Pop, погледнат отгоре:
Поперчето е снабдено с изключително остри и здрави тройки на VMC. Ако сте по-претенциозен риболовец и куките ви се струват груби, то лесно можете да ги смените с други.
Един недостатък, който забелязах още при първия тест, бе, че трудно се провира карабина през водещата телчица поради специфичната форма на пльокалката. Задължително трябва да се използват много малки карабинки или примамката да се свързва чрез клуп както е показано в рекламните видеа на Рапала. Аз използвах най-малката карабинка (дължината й е 1 сантиметър), която имам, като монтирането й ставаше под определен ъгъл:
Разбира се на пазара има и други по-малки карабинки, които можете да ползвате. Те дори са и по-подходящи от тази, която ползвам. След известно време боята на пльокалката се олющи от монтажа и демонтажа на карабинката ми, но това бе само козметичен проблем.
Настъпи времето за тестове. Топлите месеци са идеални за риболов на повърхностни примамки, защото тогава хищникът е много активен и започва да гони настървено малките рибки в плиткажите сутрин рано и надвечер. Успях да разловя доста бързо Ultra Light Pop с костури и се оказа, че е идеално решение за тях. Посетих няколко различни водоема през Юли, Август и началото на Септември. Още при първия тематичен излет, който направих рано сутринта, имах успех:
При вечерния заход на костурите Ultra Light Pop също се доказа като примамка, която заслужава вниманието не само на рибите, но и на риболовците. Приятно очарован останах и от добрия кастинг на примамката, който имах със спининг с мощност лайт и плетено влакно на Gosen-W 4ply Green с номера № 0,8 и №1.
Гледайки рекламните видеа на Рапала за Ultra Light Pop, забелязвам, че презентаторите прилагат класическите начини на водене. Тук идва моментът, в който ще ви кажа една малка подробност, която не е показана. Тази подробност между другото е и един от ключовите ми моменти да разловя малкото поперче толкова бързо и успешно из нашите водоеми и един вид е „рибарска тайна“, която ще споделя с вас. Това, което презентаторите на Рапала не показват в рекламните видеа е, че поперчето може да се води и с уолкърова проводка. При тази проводка ударите се редуваха един след друг, а костурите не оставиха и миг спокойствие на Ultra Light Pop.
Беше удоволствие да се наблюдават атаките им на повърхността.
Раздвижвайки Ultra Light Pop подобно на уолкър, ще забележите, че той започва да лъкатуши с много тясна амплитуда спрямо оста си. Движейки го така, той започва да издава и специфичен звук над водата, благодарение на малките сферички, които са разположени в него. Това, в комбинация от придаваните зиг-заг движения, силно провокира дебнещите наблизо костури да атакуват попера.
Разбира се и класическото водене на попера също даваше резултат, като създавах доста шум и пръски по водната повърхност и се стараех скоростта на водене да бъде различна всеки път.
Дължината на поперчето от 4 сантиметра не успя да затрудни дори и този любопитко:
За мен Ultra Light Pop се оказа едно отлично решение за риболов на костур на повърхността. Имах удари и на кефал, но за съжаление не успях да ги реализирам и да ви ги покажа. Със сигурност поперчето ще зарадва много от ултра лайт и лайт феновете на спининговия риболов!
Pingback: Най-успешните ми повърхностни примамки за малки хищници на 2016 | Spinning Portal
Pingback: Прецаканият язовир | Spinning Portal
Pingback: Септемврийски кефали | Spinning Portal