Материалът е предоставен от Виктор Димитров.
Както всеки един вид риболов, така и спининговият риболов на костури си има своите тънкости. Този риболов за мен е един от най-приятните и динамични риболови. При правилен подбор на въдица, макара, влакно и примамки, удоволствието е на макс. Още един от важните фактори е да познаваме навиците на тези хитри рибки, за да можем успешно да ги улавяме.
А сега нека ви запозная с част от тяхното местообитание и техните хранителни навици.
Костурът е пасажна риба, която обитава сладководни води и се придържа предимно в долните течения на по-големите реки, близо до каменистите брегове на язовирите и около най-различни изкуствени и естествени укрития . Основната му храна са малки рибки, рачета, червеи, по-едри насекоми, ларви на насекоми дори и малки жабки. Често се движи на пасажи, а присъствието му няма как да остане незабелязано.
Такъмите и примамките за риболова на костур са един от важите фактори за добри резултати.
Въдицата за костури е удачно да е с дължина от 1.80м. до 2.20м и с акция от порядъка на 0.5-5 гр до 2-14 гр и дори малко повече според изискванията на риболовеца. Важна част от избора на въдица е тя да не бъде прекалено твърда и с голяма акция, защото устите на костурите са доста нежни и при вадене с твърда въдица без отпуснат аванс се откъсват. Що се отнася до макара най-често използваните макари са с размери 1000-2000 с тегло до 240 грама, като колкото е по-лека , толкова е по-комфортно на риболовеца.
Влакната за този риболов са най-различни. Използват се предимно плетени влакна с размери от 0.3 до 0.8 по японската номерация, отново според зависи мястото, рибите и други фактори.
Примамките най често са малки воблерчета 3-6см, малки повърхностни примамки, силиконови рачета, рибки и други буболечки, блесни,цикади и пилкери.
Костурът обича предимно тъмните цветове, но не е изключение в определени моменти да желае ярки примамки.
В онлайн магазина на Filstar може да откриете доста подходящи въдици за костур с различна акция, строй и бюджет. Ето и конкретни модели:
Подредил съм моделите по бюджет, като започват от нисък и растат към по-висок, защото в повечето случаи всеки има определен бюджет за въдица. Ловил съм с всички от посочените въдици и смея да твърдя, че всички се справят невероятно в риболова на костур.
Също така ще дам пример за подходящи макари и влакна, а примамките ще ги обсъдим малко по късно.
Ето и няколко макарички:
Okuma Ceymar XT 1000,2000,2500
Влакна :
YGK X-Braid Oltolos PEWX8 Finesse Shangrilla
През лятото костурите в големите водоеми са слабо активни в обедните горещини. Най-често се хранят рано сутрин и вечер преди залез (докато в реките се ловят целодневно единични бройки). Тогава често се получават много добри излети с доста бройки, а в повечето случаи предпочитат по-динамични примамки, като пилкери, воблери, блесни и цикади.
Ето и няколко летни рибки, уловени по време на вечерния заход, малко преди залез слънце.
Размерите на костурите през лятото най-често са от порядъка на 15-25 см, но за сметка на това бройките са много и се получават невероятни излети.
Понякога рибите са активни точно до преди залез слънце, а когато са много настървени, се случва активността да продължи чак до тъмно. На горните снимки видяхте риби от светлата част на денонощието, но имам и излети, които са продължавали до тъмно.
Ето и пример:
Примамката, на която са уловени рибите от снимките по-горе, е пилкер Little Jack Metal Adict – Type 01.
Ето и няколко примамки, на които съм имал най-много успех през заходите в летните месеци:
Little Jack Metal Adict – Type 01
Към края на лятото заходите започват да намаляват, рибите стават малко по-мудни и започват лека-полека да се групират за идния зимен период. В големите водоеми преминават в по-големи дълбочини и забравят плиткажите, а в реките се събират в дълбоките вирове и по-тихите участъци.
Точно тогава идва ред на силиконовите примамки и по-скоро предимно малките силиконови рачета, буболечки, ларви и шадчета.
Риболовът със силиконови примамки определено изисква подходяща въдица, която е една идея по-стегната и супер чувствителна. За целта аз използвам една наистина уникална костурска пръчка.
Filstar Venom 6’5’’ UL е моят верен помощник в костурския риболов. Една уникална въдица, съчетаваща красота, здравина, чувствителност и перфектен строй. Именно тези фактори правят риболова изключително комфортен и лесен.
Конкретната въдица съм оборудвал с макара Okuma Ceymar HD, която е лека, здрава и с перфектен дизайн и устройство на работа.
Влакното, което използвам, е YGK X-Braid Oltolos PEWX8 Finesse Shangrilla в размер 0.5 по японската номерация.
Както казах, рибите започват да се придържат в по-дълбоките части на водоемите и силиконите са много успешни примамки точно за тези моменти.
Ето и няколко снимчици с рибки, уловени на силиконови примамки.
Една от успешните примамки за мен е морско силиконче Westin Sandy Andy, това е една много работлива реалистична примамка с уникален дизайн и здравина, всички тези фактори водят до успешено изкушаване на рибите.
Успешни активни силиконови примамки в риболова на костур, на които имам най-добри резултати са :
Fox Rage Slick Shad –Ultra Uv 7cm
И други подобни силикончета.
Що се отнася до риболов със силиконови примамки на капризни костури, прибягваме до пасивни примамки и различни монтажи според ситуацията. Най-често използваният монтаж при пасивните примамки е шарнирният монтаж с чебурашка и офсетна кука. Други успешни монтажи са джиг риг и отводной и поводок и др.
Пасивните примамки са силикончета без изразена собствена игра и тяхното поведение във водата зависи изцяло от презентацията на риболовеца. Тези примамки работят добре с различни проводки, аз придавам игра на примамките със самата въдица. Най-често 3-4 резки поклащания на върха и пауза вършат прекрасна работа и провокират добре мудните риби. В някои случаи, когато рибите са изключително капризни, почти не отлепям примамката от дъното и съвсем леко помръдвам връхчето на въдицата. Всичко с презентацията на пасивната примамка се дължи на креативността на човека зад въдицата.
Ето и няколко рибки, уловени на такива примамки:
Доста често при търсенето на костури по дъното спинингистът се среща с един кръвожаден дънен хищник, а именно сладководното попче.
Принципно това е риба, която не е особено желана по време на костурските излети, но тя също носи удоволствие от риболова.
Понякога костурчетата не са по дъното и се прибягва до други методи на риболов.
Дойде и времето да споделя няколко много успешни пасивни примамки за риболов на костур, като на първо място ще поставя един мой фаворит.
С настъпването на късната есен и зимата костурите вече са групирани на пасажи и доста често се хващат по-едри екземпляри на малко по-големи примамки.
Това не означава, че дребните костурчета са изчезнали, те просто намират укритие в малко по-дълбоки места, близо до изкуствени съоръжения във водата, най-често бетонени баражи, кули, понтони и т.н. Добро укритие са също и потопените дървета. Отново предпочитам да ловя рибите на пасивни примамки, просто в тези случаи използвам малко по-големи примамки – от порядъка 5-7см.
Ето и няколко зимни костурчета:
Успешната примамка е Bait Breath – Rush Craw.
Не е рядкост в студените дни в риболова на джиг за бяла риба да открием групирани костури. За мен това е един страхотен бонус, защото както знаете, доста често в зимния риболов на бяла риба се улавят не повече от 2-5 риби, а наличието на костури променя бройките значително. Доста често, когато белките пасуват, се радваме на пасажите с костури. Тогава успешно се ловят на сравнително по-едри примамки от порядъка на 8-10см.
Ето няколко такива зимни рибока:
Примамката е Storm Jointed Minow 9cm, бих казал много успешна примамка както за бели, така и за костури.
Ето още няколко рибки, уловени на новите силикони GT-Bio:
Риболовът на тези раирани бандити, както всеки друг риболов, е цяла наука. Всички знания за техните навици и предпочитания се придобиват с практика и след достатъчно излети риболовецът започва да познава добре техните навици и достига до все повече успешни риболови. С написаното по-горе се опитах да дам възможно най-много информация за храненето, навиците, успешните методи на ловене и успешните примамки, всичко това изградено на база доста излети и експерименти. Надявам се след прочетено да се почувствате една идея по-подготвени за костурските излети.
Пожелавам успех в риболова на всички колеги през идния сезон.